Мащабирането е една от важните характеристики на проекторите. Работи по същия начин, както в цифровия фотоапарат, при който позволява да се увеличава или намалява размера на обекта пред обектива, без самият фотоапарат да се премества. Аналогично действа и при всеки мултимедиен проектор, като позволява да се увеличава и намалява картината, без проекторът физически да се приближава или отдалечава от екрана. Може би сте виждали в документации и брошури както оптично увеличение, така и цифрово, което може да бъде объркващо.
В статията ще намерите:
- Какво е оптично увеличение на проектор (Optical Zoom)?
- Коефициент на мащабиране на проектора.
- Какво е цифрово увеличение на проектор (Digital Zoom)?
- Цифровото или оптичното увеличение е по-добре да използваме при проектора?
Оптично увеличение на проектор (Optical Zoom).
Оптичното увеличение позволява да се увеличи размера на прожектираното изображение, без да се налага потребителят да мести проектора и което е особено важно, без да страда от спад в качеството на показаното изображение. Добавената полза е, че кабелите могат да бъдат по-къси, което означава по-малко разходи и по-малко влошаване на сигнала.
Повечето „стандартни” проектори са оборудвани с варио обектив, при който физически се променя фокусната дължина, като обектива се приближава или отдалечава от сензора за изображения. Обърнете внимание, че изключение правят късофокусните и ултракъсофокусните проектори, които обикновено нямат такива възможности или те са минимални, като това налага особено прецизно да се извършат пресмятанията за разположението и самата инсталация на подобни модели.
Проекторите обикновено предлагат ръчен или моторизиран варио обектив. Обективът с ръчно мащабиране принуждава потребителя да управлява размера на изображението като стои до проектора и физически на ръка да го регулира. Моторизираният варио обектив позволяват на потребителя да натисне бутон на дистанционното управление и автоматично да коригира размера на изображението. Докато моторизирано увеличение прави гладкото фокусирано изображение лесно постижимо от всяка точка на стаята, ръчните варио обективи имат предимство в това, че позволяват по-фини корекции.
Защо е полезно оптичното увеличение и кога използваме мащабиране на картината?
Основната причина варио обективът да е полезен, е защото дава известна свобода при избора на място за разполагане на проектора:
При фиксиран монтаж: след окончателната инсталация на проектора в дадена, предварително изчислена позиция, варио обективът позволява да се донастрои размера на изображението в определени граници, за да изпълни то съвсем точно екрана. Липсата на варио обектив означава физически да се премести не само проектора, а и стойката, на която е закачен, както и положените кабели.
В мобилните приложения: размерите на екраните в различните зали се различават и обикновено не се знае предварително колко може да се отдалечи проекторът от тях. Мащабирането е лесен и удобен начин да се адаптират бързо и безпроблемно размерите на картината към различни екрани от различно разстояние.
Коефициент на мащабиране на проектора.
Коефициентът на мащабиране при мултимедийният проектор е безразмерна величина и показва в какви граници може да бъде увеличена неговата картина. Варира при различните проектори.
В „стандартните”, ценово ориентирани модели, мащабирането стартира със стойност 1,1:1 или 1.2: 1. Можете да го срещнете записано и по друг начин като 1.2x. Увеличение 1.2x позволява да се променя размера на изображението с 20%.
Цифрово увеличение на проектор (Digital Zoom).
Цифровото мащабиране работи чрез разширяване на пикселите, за да се увеличи размера на прожектираното изображение. Това дава възможност проекторът да бъде поставен по-далеч от екрана за проектиране на по-голямо изображение. Увеличеното разстояние дава на потребителя по-голяма гъвкавост при позициониране на проектора, но неприятната страна е, че колкото повече увеличаваме изображението по цифров път, толкова по-голяма е пикселизацията и толкова по-ниско качество на изображението получаваме.
Цифрово или оптично увеличение е по-добре да използваме?
Един варио обектив физически разширява и увеличава изображението, докато цифровият зум дигитално ще го изреже и ще уголеми резултата от изрязването.
Едно оптично увеличение няма да се отрази на качеството на изображението, докато цифровият зум ще го влоши, защото, за да стане изрязаната площ по-голяма, процесът включва интерполиране (създаване) на пиксели, които допълват изображението, затова винаги е препоръчително да се използва оптично, а не цифрово увеличение. Когато виждате в спецификациите на проектора 1.3x цифрово увеличение, не забравяйте, че при 30% по-голямо изображение, качеството ще намалява, докато размерът става по-голям. Проектор с 1.3x оптично увеличение може да бъде по-скъп, но качеството на изображението няма да намалее с увеличаване на картината.