Екранът за мултимедиен проектор представлява конструкция с прожекционно платно, използвана за показване на изображения, видеоклипове или презентации от мултимедиен проектор пред дадена аудитория. Когато търсите екрани за проектори, можете да срещнете различни синоними като прожекционни екрани, проекционни екрани, платно за прожекция, платно за проектор, екран за прожектиране, видео стена, екран за мултимедия, мултимедиен екран, като всички те описват едно и също нещо. Основната цел при избор на екран е той да осигури перфектно възпроизвеждане на картината от проектора.
Защо да купуваме екран, когато проекторът ни работи и на бяла стена?
Голямата и красива картина се дължи главно на качествата на използвания мултимедиен проектор, но екранът играе изключително важна роля. Много често прожекционният екран се пропуска от клиентите при закупуване на проектор- в някои случаи за да се спестят пари, в други просто от незнание и липса на опит. Имаме и случаи, когато се купува неподходящ прожекционен екран, който не само не подобрява картината, а влошава цялостното възприятие.
Подходящ екран с добро качество увеличава разходите, но осигурява гладко и чисто изображение с точно пресъздадени цветове и нюанси, като специалните покрития на прожекционните платна променят начина, по който светлината на проектора се отразява обратно до зрителите.
Консултантите на Home Cinema имат богат опит с проектори и екрани, който споделят в тази статия, за да помогнат на всеки клиент по прост и лесен начин да стигне до правилния избор на екран за конкретен мултимедиен проектор.
- Избор на екран за проектор по вида на конструкцията и приложението му.
С течение на годините, проекторите са намерили множество различни приложения, като екраните за проектори също са се развивали парелелно с тях. Днес се предлагат прожекционни екрани за всеки възможен случай на употреба. За да можете да изберете правилния екран, трябва да сте наясно къде и за какво ще го използвате.
Генерално, съществуват два варианта на прожекционни екрани- стационарни и преносими.
Стационарните екрани са здраво монтирани на стена или таван и остават за постоянно на съответното място. Подобни постоянно монтирани екрани са най-подходящи за помещения за домашно кино, класни стаи, офиси и конферентни зони. Комбинират се добре с мултимедийни проектори със стандартен или късофокусен обектив.
Преносимите екрани за проектори лесно се преместват от едно място на друго, използват се в различни помещения, различни локации и дори на открито при благоприятни климатични условия, като инсталацията им не изисква допълнителни специализирани инструменти. Те са максимално олекотени, сгъват се и обикновено могат да се събират в кола. Все пак трябва да опаковате, разопаковате и настройвате проектора и екрана всеки път, когато искате да ги използвате. Мобилните екрани са подходящ избор при презентациите по време на път, можете да ги вземете на къмпинг или да ги разпънете в двора за организиране на лятно кино. Предлагат се и големи модели за използване при концерти, трейнинги, събития на открито. Използват се в училища и офиси с малко пространство, за да не заемат място или защото се използват твърде рядко, за да е оправдана постоянна инсталация.
- Стационарни екрани. Стационарните екраните се разделят според конструкцията си на електрически екрани, ръчни ролетни екрани и екрани с рамка;
-Ръчен ролетен екран за проектор;
Класически екран с ръчно управление, най-евтиният и лесен за инсталиране прожекционен екран, при който потребителят издърпва с ръка прожекционното платно от кутията. Механизмът се състои от пружина и ролка, която се върти вътре в кутията и разгъва/сгъва прожекционното платно, когато го дърпате с ръка, като самото платно може да се заключи в определени позиции през няколко сантиметра. Ръчните екрани се предлагат в различни версии, вариращи от такива с опростен механизъм, при който потребителят връща платното в корпуса, до такива с механизъм с меко връщане, който позволява на потребителя да дръпне платното веднъж надолу (около 5 см) и да го остави да се върне плавно само. Ръчните екрани са достъпни само с широчина до около 300 см, тъй като ръчното управление на по-голям екран би било трудно, би довело до неравномерно навиване на платното върху ролката и до повреда на пружинния механизъм. Най-големите предимства на този вид екрани са ниската цена и лесната инсталация-обикновено се монтират с дюбели на стената или тавана и не изискват окабеляване и захранване. По тези причини, те се използват най-вече в училищата и малките офиси. Не са препоръчителни за използване в големи зали на трудно достъпни места. Не са препоръчителни и като вариант за домашно кино, но все пак можете да ги използвате ако сте с ограничен бюджет, като изображението ви ще изглежда много по-гладко и равномерно от прожектирането върху стена.
Недостатъци:
За съжаление, ръчното управление не е толкова прецизно, колкото електрическото и позиционирането на изображението може да се окаже по-трудно от предвиденото, ако екранът е с черни граници.
При по-качествените екрани краищата на платното не са или са минимално огънати навътре, тъй като за противотежест се използва само лайсната, която държи платното в долната му част. При тези, с по-ниско качество, огъването е доста по-силно. По този начин, платното може да придобие формата на пясъчен часовник с широчина, която се променя отдолу до горе като размерът в средата на зоната за наблюдение ще бъде намален. Този ефект не може да се отстрани напълно и няма решение. В допълнение, некачествените платна са с вълнички или други деформации. Никой не би си помислил да закупи телевизор или монитор с деформиран дисплей, но много често клиентите купуват екрани с деформирано платно, които водят до влошено качество на картината.
Можете да разгледате различните модели ръчни прожекционни екрани ТУК.
-Електрически екран за проектор;
Най-удобният за използване класически екран, снабден с електромотор, сгъващ и разгъващ бавно и равномерно прожекционното платно. Може да се управлява прецизно от свързан към него ключ с три позиции (нагоре/надолу/стоп), монтиран на стената, чрез просто натискане на бутоните на дистанционно управление (предлагат се IR и RF дистанционни управления), както и автоматизирано с дистанционното на проектора, ако е свързан към 12V изход на проектора. За още по-голямо удобство, някои екрани могат да бъдат интегрирани със системи за домашно управление като Control4 или Crestron.След като проекторът и екранът са подравнени, електронното управление на екрана позволява постоянно позициониране и последователно перфектно изображение. Също така електрическият екран ще предпази прожекционното платно доколкото е възможно от появата на деформации, тъй като движението е плавно и се използва малка сила. Електрическите екрани се предлагат в различни версии, вариращи от икономични до професионални и индивидуални решения. Обикновено има по-голям избор от различни видове прожекционни платна, предлагат се и по-големи размери. Някои производители могат да персонализират електрическия екран съгласно желанията и нуждите на клиента, което не е икономически изгодно за ръчните екрани. Повечето моторизирани екрани са без обтегачи, като при тях прожекционното платно свободно виси от корпуса и е възможно да има незначителни вълни или несъвършенства. Подобно на ръчните екрани, при електрическите екрани платното отляво и отдясно може да се огъне.
"Tab-tensioned" или обтегнатите екрани използват система за странично изпъване на прожекционното платно, която го държи постоянно под напрежение за осигуряване на по-плоска и равномерна прожекционна повърхност. Това са най-високият клас прибиращи се екрани, които се доближават до качеството на изображението на добър екран с фиксирана рамка.
-Специфични видове електрически екрани;
Предлагат се и електрически екрани, проектирани за най-взискателните клиенти, които представляват 2 екрана в 1-кутия, съдържаща 2 вертикално разположени мотора с 2 различни прожекционни платна, които работят независимо. Тази функция предлага многобройни комбинации-възможно е да се инсталират две платна с различни видео формати, например 4: 3 и 16: 9, платна с две противоположни тъкани за предна и задна прожекция или черно маскиращо платно и друго за прожектиране, като двете тъкани взаимодействат и създават до 8 форматни комбинации.
По-специфични са и електрическите екрани за вграждане в окачен таван, при които кутията се вдига над тавана, така че екранът остава невидим за зрителя, когато не се използва.
Недостатъци:
Очевидният недостатък е, че електрическите екрани изискват захранване и монтаж на кабели, които може да не са удобни или естетически желани в някои среди, като например изложбени зали, музеи, църкви, домашно кино. Решението е, използването на този вид екран да се залага още на етапа на проектиране на помещението, за да бъдат кабелите подредени и прибрани.
Можете да разгледате електрическите прожекционни екрани ТУК.
-Екран за проектор с фиксирана рамка;
Екранът с фиксирана рамка е специално решение сред класическите екрани за мултимедиен проектор, което изисква голямо празно пространство на стената. Екранното платно се опъва върху метална или алуминиева рамка, като екранът остава постоянно видим без да се прибира и по тази причина е изложен на вредните влияния на околната среда (слънчева светлина, прах, дим и др.). Следователно той е подходящ за такива инсталации, в които постоянният му вид не представлява проблем, като помещения за домашно кино, търговски кина или конферентни зали. Този вид прожекционен екран осигурява отлична плоскост, издръжливост и идеално гладко изображение, защото прожекционното платно остава перфектно опънато в дългосрочен план. Екраните с фиксирана рамка са идеален варинт за всички видове мултимедийни проектори без значение дали са със стандартен, късофокусен или ултракъсофокусен обектив. Това обаче, е най-удачната комбинация за използване с ултракъсофокусен проектор.
Фиксираните рамкови екрани се предлагат с различни рамки: с черно прахово покритие или с кадифено покритие (за да се избегнат отражения на ръба на изображението), подобрявайки възприемания контраст. Предлагат се с плоска рамка (плоска към стената) и с извита рамка. Извитият екран осигурява по-добро изображение, тъй като дизайнът на кривата гарантира, че светлината преминава еднакво разстояние до всяка точка на екрана, като по този начин създава правилно пропорционално изображение.
Производителите предлагат и прожекционни рамкови екрани с платно, опънато върху рамката, така че тя остава невидима за зрителя. По този начин се осигурява изображение с максимален размер за свободното пространство на стената, а екранът има вид на огромен плосък дисплей, но без дебела черна рамка.
Можете да разгледате екраните с фиксирана рамка ТУК.
- Преносими екрани за проектори;
Преносимите модели могат лесно да се преместват от едно място на друго- използват се в различни помещения, различни локации и дори на открито при благоприятни климатични условия, като инсталацията им не изисква допълнителни специализирани инструменти. Те са олекотени и по тази причина намират разнообразни приложения в зависимост от дизайна (вижте по-долу). Все пак трябва да опаковате, разопаковате и настройвате проектора и екрана всеки път, когато искате да ги използвате.
-Екран за проектор на стойка с трипод;
Екранът за проектор на стойка е класически вариант сред мобилните решения. Той е идеален за образователни цели и офиси с малко пространство, разгъва се/сгъва се съвсем лесно само при нужда, подходящ спътник е на често пътуващите презентатори. Екраните на стойка са изработени с неделима от кутията стойка с три крачета (трипод) и поради това са стабилни дори на леко неравни повърхности. Могат лесно да се настройват по височина без използване на инструменти. Изключително леки, с бързо сгъване и разгъване, удобни както за пренасяне, така и за съхранение. За съжаление, калъфите се предлагат като опционален аксесоар, но са изключително полезни, така че ви препоръчваме да закупите подходящ калъф за вашия модел. Екранът на стойка осигурява отлично съотношение на цена и качество, но е подходящ за прожекции с широчина под 3 метра. Не се предлагат по-големи размери, защото стойката става нестабилна. Преносимите екрани на стойка трипод можете да разгледате ТУК.
-Екран за проектор със сгъваема рамка (фолд);
Екранът със сгъваема рамка е мобилното решение за големи събития и мащабни прожекции като например аудитории, концертни зали, търговски изложения или мероприятия на открито. Прожекционното платно се закрепва към предната част на алуминиева рамка, която се носи от два изключително устойчиви Т-образни крака. Конструкцията се регулира по височина и винаги осигурява отлична плоскост на прожекционното платно. Широчина на изображението над 4 м. не е проблем, като прожекционните платна могат да бъдат за предна, задна или комбинирана прожекция. Екраните обикновено се сглобяват без инструменти от поне двама души, предлагат се с чанти или твърди куфари и са подходящи и за отдаване под наем. Екраните със сгъваема рамка можете да разгледате ТУК.